همه چیز درباره آزمون دولینگو + منابع آزمون دولینگو

0

آزمون دولینگو چیست؟

شاید همه با شنیدن نام دولینگو به یاد اپلیکیشن معروف آموزش زبان‌های خارجی دولینگو بیفتید ولی شرکت آمریکایی دولینگو علاوه بر اپلیکیشن معروف آموزش زبان خود، یک آزمون بین‌المللی استاندارد در حد کیفیت و اعتبار تافل و آیلتس طراحی کرده و نام آن را Duolingo EnglisH Test گذاشته است.

آزمون دولینگو مبتنی بر هوش مصنوعی است و به صورت تطبیقی یا Adaptive سطح مهارت زبان انگلیسی شما را مورد سنجش قرار می‌دهد. کل فرایند این آزمون فقط ۱ ساعت زمان می‌برد و به صورت کاملا آنلاین و از هرجای کره زمین قابل انجام است. متقاضیان ایرانی آزمون دولینگو نیز بدون هیچ تحریم یا فیلتری می‌توانند از هر کدام از شهرهای ایران عزیزمان در این آزمون شرکت کنند. نتیجه آزمون دولینگو ظرف مدت ۲ روز ارائه می‌شود و تا امروز دانشگاه‌ها و مراکز علمی معتبری به این آزمون اعتماد کرده‌اند و نمره این آزمون را در فرایند پذیرش خود قابل اعتماد می‌دانند.

شما می‌توانید لیست مراکزی که نمره آزمون دولینگو را قبول دارند از سایت رسمی آزمون دولینگو در این صفحه مشاهده نمایید.

چرا آزمون دولینگو را انتخاب کنیم؟

اولین دلیل قیمت بسیار ارزان آن است. فقط ۴۹ دلار آمریکا. خب شاید برای ما با این قیمت دلار زیاد هم قیمت کمی نباشد، ولی در مقایسه با هزینه آزمون‌های آیلتس (۲۱۰ تا ۲۵۰ دلار) و تافل (۲۵۵ دلار) بسیار ارزان و به صرفه‌ است.

دومین دلیل برگزاری آزمون به صورت کاملا آنلاین می‌باشد. یعنی بر خلاف آزمون‌های تافل و آیلتس که باید حضور فیزیکی و زمانی مشخصی داشته باشید، آزمون زبان انگلیسی دولینگو را می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز، در منزل خود و به صورت کاملا آنلاین برگزار نمایید.

علاوه بر این دو دلیل اصلی، می‌توانیم دلیل‌های دیگری هم برای اهمیت آزمون دولینگو بیاوریم. یکی این که آزمون دولینگو برای ارسال نتایج به دانشگاه‌های مختلف، هزینه اضافی از شما دریافت نمی‌کند.

دلیل دیگر این که اگر به هر دلیلی شما ارتباط اینترنتی‌تان قطع شود، دولینگو به شما این فرصت را می‌دهد که بدون پرداخت مجدد هزینه، دو بار دیگر آزمون دهید! بله. شما با یک پرداخت می‌توانید تا ۳ بار آزمون بدهید! البته به شرطی که آزمون شما به علت نقص فنی لغو شده باشد، وگرنه برای کسب نمره‌ی جدید باید مجدد هزینه پرداخت کنید.

چگونه خود را برای آزمون دولینگو آماده کنیم؟

برای آمادگی در آزمون دولینگو شما باید ساختار آزمون را به درستی درک کرده باشید. با انواع سوالات آزمون آشنا باشید و به تعداد زیاد نمونه سوال آزمون دولینگو را تمرین کرده باشید.

 

به دلیل این که سوالات آزمون دولینگو انطباقی هستند، یعنی هر سوال، بسته به پاسخی که شما به سوال قبل داده باشید برای شما نمایش داده می‌شود و سطح دشواری سوال نبست به سطح شما انتخاب می‌شود، اگر در روند پاسخگویی خود دچار اشتباه شوید در نهایت نمره کمتری از آزمون دریافت خواهید کرد.

به همین علت است که تمرین زیاد روی نمونه سوالات دولینگو به شما این فرصت را می‌دهد که نمره نهایی خود را بالاتر ببرید. به این صورت که در هر مرحله از آزمون با پاسخ صحیح، سوال سطح بالاتری دریافت می‌کنید و در نهایت نمره بالاتری از آزمون خواهید گرفت.

منابع آزمون دولینگو چیست؟

وب سایت رسمی دولینگو هیچ منبعی را برای سوالات آزمون زبان انگلیسی دولینگو معرفی نکرده است به جز یک آزمون آزمایشی تحت عنوان پرکتیس تست (practice test) که اصلا قابل مقایسه با سوالات آزمون اصلی نیست ولی توصیه می‌شود که حتما قبل از آزمون اصلی خود، در پرکتیس تست شرکت کنید.

شرکت در پرکتیس تست رایگان بوده و محدودیت تعداد نیز ندارد. شما هر چند بار که بخواهید می‌توانید در آزمون تمرینی دولینگو شرکت کنید، ولی توجه داشته باشید که نمره‌ای که در این آزمون به شما ارائه می‌شود اصلا قابل قیاس با نمره اصلی آزمون نخواهد بود.

علاوه بر پرکتیس تست، نمونه سوالات آزمون دولینگو به صورت تالیفی در سطح اینترنت موجود است که با جستجو می‌توان به آنها دست یافت ولی استفاده از سوالات تالیفی اصلا توصیه نمی‌شود. سوالات تالیفی برای زمانی خوب است که شما سوالات اصلی و واقعی آزمون دولینگو را مطالعه کرده باشید و منابع بیشتری لازم داشته باشید.

در دولینگو ریسورس ما منابع آزمون دولینگو را از منابع بسیار معتبری تهیه کرده‌ایم. از جمله منابعی که ما مورد استفاده قرار داده‌ایم، تحقیق از افراد موفق در آزمون بوده و سوالات واقعی آزمون را جمع آوری کرده‌ایم.

انواع سوالات آزمون دولینگو چیست؟

سؤالات ریل ورد (Real Word)

منظور از این دسته سؤالات این است که کلماتی به شما ارائه‌ می‌شود و شما باید تشخیص دهید این لغت یک لغت واقعی انگلیسی هست یا خیر! همیشه که هر چند حرف انگلیسی که پشت سر هم قرار بگیرد که یک لغت نخواهد بود! برای پاسخ دادن به این سؤالات باید خزانه لغت خوبی داشته باشید.

خود سؤالات این بخش دو نوع می‌باشند:

  • نوع اول سؤالات ریل ورد کلماتی هستند که نوشته شده‌اند و شما باید کلمه واقعی را تیک بزنید. این سوالات در دسته ریدینگ قرار دارند و به این نوع سوالات ریل ورد تکست یا RealWord Text گفته می‌شود و مهلت در نظر گرفته شده برای این نوع سؤالات ۶۰ ثانیه است.
  • نوع دوم سؤالات ریل ورد کلماتی هست که تلفظ می‌شوند و شما باید کلمه‌ای که واقعی است را انتخاب کنید. این سوالات در دسته لیسنینگ قرار دارند و به این نوع سوالات ریل ورد اودیو یا RealWord Audio گفته می‌شود و مهلت پاسخگویی به این سؤالات ۹۰ ثانیه است.

سی-تست (C-Test)

این سؤالات یک سری پاراگراف و متن بلند انگلیسی هستند که کلماتی درون این متن وجود دارد که حروف آنها جا افتاده و شما باید حروف جا افتاده را تشخیص داده و تکمیل کنید. این سوالات در دسته ریدینگ قرار دارند و به این نوع سوالات سی تست یا C-Test می‌گویند و زمان پاسخگویی به این گونه سؤالات حدود ۳ دقیقه است. نکته مهم این است که به حروف نمره داده نمی‌شود بلکه به کل کلمه اگر درست نوشته شود نمره تعلق خواهد گرفت.

توصیف تصاویر (Describe Image)

در این نوع سؤالات شما تصویری دریافت می‌کنید و باید این تصویر را توصیف کنید. که اين قسمت هم خودش دو نوع است.

  • نوع اول این سؤال از شما می‌خواهد در ۶۰ ثانیه یک تصویر را توصیف کنید و توصیف خود را تایپ کنید. به این نوع سوالات Writing Describe Image می‌گویند.
  • نوع دوم این سؤال از شما می‌خواهد در ۹۰ ثانیه یک تصویر را توصیف کنید و صدای شما را ضبط می‌کند. به این نوع سوالات Speaking Describe Image می‌گویند.

دیکته (Dictation)

در این نوع سؤال، یک جمله خوانده می‌شود و شما باید در ۶۰ ثانیه آن جمله را تایپ کنید. شما فقط سه بار فرصت شنیدن این جمله را دارید. این سوالات در دسته رایتینگ قرار می‌گیرند و به آن Listening Dictation می‌گویند.

خواندن (Read Aloud)

در این نوع سؤالات شما یک جمله خواهید دید که باید از روی آن با صدای رسا و در مدت زمان ۲۰ ثانیه بخوانید. سرعت مناسب و تلفظ صحیح در این سؤال اهمیت بسیاری دارد. این نوع سوالات در دسته اسپیکینگ قرار دارند و به آنها Speaking Read Aloud می‌گویند.

کیو کارد (Cue Card)

در این بخش برای شما یک سؤال طرح می‌شود و چند سؤال فرعی هم در زیر آن خواهد آمد. شما باید در مورد سؤال اصلی صحبت کنید و در لابلای صحبت خود، به سؤالات فرعی هم جواب بدهید. زمان شما در این سؤال فقط ۹۰ ثانیه است و از طرف دیگر شما زیر ۳۰ ثانیه هم نباید صحبت کنید. یعنی بین ۳۰ تا ۹۰ ثانیه باید صحبت کنید و صدای شما ضبط می‌شود. به این نوع سوالات Speaking Cue Cards می‌گویند.

صحبت کردن (Speaking)

در این نوع سؤالات یک پرسش از شما پرسیده می‌شود و شما باید بین ۳۰ تا ۹۰ ثانیه به این پرسش پاسخ دهید. شما فقط سه بار می‌توانید به سؤال گوش کنید. به این نوع سوالات Speaking Audio می‌گویند.

نوشتن (Writing)

در این سؤال، شما باید به پرسشی که از شما مطرح می‌شود در زمان ۵ دقیقه پاسخ دهید. پاسخ شما باید تایپ شود و نباید کمتر از ۵۰ کلمه باشد. به این نوع سوالات Writing 50 Words می‌گویند.

مصاحبه (Interview)

مصاحبه در آزمون دولینگو دو قسمت دارد.

  • قسمت اول مربوط به Speaking است که دو موضوع به شما داده می‌شود و شما باید یکی را انتخاب کنید و در مورد آن ۱ تا ۳ دقیقه صحبت کنید. به این نوع سوالات Speaking Interview می‌گویند.
  • قسمت دوم مربوط به Writing است که برای این هم دو موضوع به شما داده می‌شود و باید یکی را انتخاب کرده و در مورد آن ۵ دقیقه بنویسید. به این نوع سوالات Writing Sample می‌گویند.

منابع دولینگو در وب سایت دولینگو ریسورس در بخش مصاحبه همگی دارای جواب نمونه یا همان سمپل می‌باشند و شما را با فضای جواب‌دهی به این نوع سوالات آشنا می‌کنند.

این بخش در آزمون برای نمره‌ی شما هیچ تأثیری ندارد ولی باید به آن پاسخ دهید و ممکن است دانشگاهی که شما برای آن اقدام کرده‌اید نتیجه این بخش از آزمون را استعلام بگیرد. در ضمن اگر پاسخ به این بخش ندهید آزمون شما تأیید نخواهد شد. البته به تازگی قرار است این بخش نیز در نمره نهایی آزمون موثر واقع گردد.

نمره آزمون دولینگو چطور محاسبه می‌شود؟

نمره آزمون دولینگو کاملا توسط هوش مصنوعی محاسبه می‌شود و دخالت انسانی در فرایند نمره‌دهی آزمون صفر است.

سیستم هوش مصنوعی دولینگو از الگوریتم‌های مختلفی برای محاسبه نمره استفاده می‌کند. دقت این الگوریتم‌های هوش مصنوعی به اندازه‌ای است که با ضریب بسیار بالایی می‌توانند سطح واقعی زبان انگلیسی متقاضی را نمره دهی کنند.

نمرات آزمون دولینگو به صورت مقیاس‌هایی از ۱۰ تا ۱۶۰ ارائه می‌شوند و نمره نهایی هر فرد، با ارفاق ۵ نمره‌ای به او اعلام می‌شود.

آیا می‌شود در آزمون دولینگو تقلب کرد؟

برای قبولی در آزمون دولینگو باید فکر تقلب در آزمون دولینگو را از سر خود بیرون کنید چون طراحان این آزمون روش‌های هوشمندانه‌ای برای جلوگیری از تقلب در آزمون دولینگو پیش‌بینی کرده‌اند.

هنگام آزمون دولینگو شرایطی باید در اتاقی که آزمون دهنده در آن قرار می‌گیرد، برقرار باشد که تقلب را غیرممکن می‌سازد. کوچکترین صدای اضافه، حرکت چشم و سر به اطراف، احساس حضور فرد دیگری در اتاق و از این قبیل اتفاقات، منجر به اینولید (invalid) شدن آزمون می‌شود و شما برای آزمون مجدد باید پرداخت مجدد انجام دهید و متقبل هزینه شوید.

البته در برخی موارد تقلب، دولینگو فرد متقلب را بلاک کرده و شخص هیچ گاه دیگر نمی‌تواند در آزمون دولینگو شرکت کند. به این دلیل که شما هنگام شروع آزمون باید مدارک هویتی و آی دی کارت خود را ارائه دهید، بنابراین امکان آزمون مجدد به هیچ روشی برای فردی که بلاک شده باشد وجود نخواهد داشت.

اگر نیاز به pdf رایگان نمونه سوالات دولینگو دارید با دولینگو ریسورس تماس بگیرید و از ما پکیج سوالات دولینگو را که در قالب فایل پی دی اف تهیه کرده‌ایم درخواست نمایید. می‌توانیم این پکیج pdf نمونه سوالات دولینگو را برای شما ارسال نماییم. ولی پیشنهاد ما به شما استفاده از سیستم آنلاین و شبیه‌ساز آزمون دولینگو می‌باشد که به صورت اختصاصی و توسط خود ما کاملا مشابه آزمون دولینگو ساخته شده است. به همراه تایمر و قالب کاملا مشابه با آزمون اصلی دولینگو.

مقایسه نمره آزمون دولینگو با دیگر آزمون‌های زبان انگلیسی

در جدول زیر می‌توانید مقایسه نمره دولینگو با آزمون‌های تافل و آیلتس را مشاهده بفرمایید.

Duolingo TOEFL IELTS
۱۰-۶۰ ۰-۲۳ ۰-۴
۶۵ ۲۴-۲۹ ۴٫۵
۷۰ ۳۰-۳۴
۷۵ ۳۵-۴۰
۸۰ ۴۱-۴۶ ۵
۸۵ ۴۷-۵۲
۹۰ ۵۳-۵۸
۹۵ ۵۹-۶۴ ۵٫۵
۱۰۰ ۶۵-۶۹
۱۰۵ ۷۰-۷۵ ۶٫۰
۱۱۰ ۷۶-۸۱
۱۱۵ ۸۲-۸۶
۱۲۰ ۸۷-۹۲ ۶٫۵
۱۲۵ ۹۳-۹۷
۱۳۰ ۹۸-۱۰۳ ۷٫۰
۱۳۵ ۱۰۴-۱۰۸
۱۴۰ ۱۰۹-۱۱۲ ۷٫۵
۱۴۵ ۱۱۳-۱۱۶
۱۵۰ ۱۱۷-۱۱۸ ۸٫۰
۱۵۵ ۱۱۹
۱۶۰ ۱۲۰ ۸٫۵-۹

 

راهنمای حل مشکل میکروفن در آزمون دولینگو

گام اول

فایروال و آنتی ویروس دسترسی به سیستم را محدود می کنند که بایستی کنترل شوند.  ویندوز ۱۰ و ۸ فایروال داخلی دارند و باید محدود یا خاموش شوند، چون بعضی اوقات دسترسی میکروفن را محدود می کنند و همچنین اگر آنتی ویروس در سیستم شما نصب و فعال است باید آن را هم موقتا غیرفعال کنید.

برای این منظور در سرچ بار ویندوز تایپ کنید firewall و به بخش تنظیمات فایروال بروید و آن را خاموش یا غیرفعال کنید. پس از اعمال این تغییرات لازم است ویندوز را ریستارت نمایید.

گام دوم

اجازه داشتن مرورگر برای استفاده از میکروفن نیز باید کنترل شود. چه هنگام آزمون با مرورگر گوگل کروم و چه هنگام آزمون با اپ دولینگو، باید دسترسی مرورگر گوگل کروم به میکروفن داده شده باشد.

برای این منظور در منوی گوگل کروم بر روی تنظیمات کلیک کنید و در نوار جستجوی تنظیمات، تایپ کنید micropHone و سپس در نتایج جستجو بر روی site setting کلیک کرده و تنظیمات مربوط به دسترسی میکروفن را برای سایت دولینگو اصلاح کنید.

برای اطمینان از این که مرورگر شما به میکروفن دسترسی دارد می‌توانید از این سایت کمک بگیرید و تست میکروفن را روی آن انجام دهید.

گام سوم

آخرین مسئله ای که باید کنترل شود، تنظیمات کارت صدای شماست که ممکن است اشتباه باشد. برای اصلاح تنظیمات کارت صدا اول باید از سلامت میکروفن خود مطمئن شوید.

شما می‌توانید با کمک گرفتن از وب سایت تخصصی دولینگو ریسورس برای رفع مشکل میکروفن لپ تاپ یا کامپیوتر خود اقدام نمایید.

برای این منظور از sound recorder ویندوز کمک بگیرید. یک صدای کوتاه از خودتان ضبط کنید و آن را پخش کنید و ببینید صدای شما به خوبی و با کیفیت ضبط شده است یا نه. اگر در این مرحله مشکل داشته باشید به احتمال قوی، میکروفن شما خراب است و کار زیادی نمی‌توانید بکنید. ولی اگر صدا به خوبی ضبط شد، به مرحله بعد بروید.

در نوار جستجوی ویندوز تایپ کنید sound setting و تنظیمات کارت صدا را باز کنید. در صفحه تنظیمات بر روی tab دوم یعنی recording کلیک کنید و ببینید ورودی صدای سیستم شما به درستی تنظیم شده است یا خیر. اگر بیش از یک گزینه در این قسمت وجود داشت، باید ورودی صدای صحیح را انتخاب کنید و با راست کلیک آن را به حالت default تنظیم کنید. پس از اعمال این تغییرات لازم است ویندوز را ریستارت نمایید.

Rate this post

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.