راهنمایی قلاویز کاری و رزوه زدن به داخل سوراخ

0

می‌توانید از یک قلاویز برای ایجاد رزوه و قلاویز کاری در سوراخی که روی فلز حفر شده است، مانند فولاد یا آلومینیوم استفاده کنید، بنابراین می‌توانید پیچ را در آن پیچ کنید. فرآیند رزوه زدن به یک سوراخ در واقع بسیار ساده و سرراست است، اما مهم است که این کار را به درستی انجام دهید. تا رزوه ها و سوراخ شما یکنواخت و ثابت باشند. یک مته و یک قلاویز را انتخاب کنید.میتوانید برای خرید قلاویز و مته بصورت انلاین اقدام کنید. که با پیچ یا مهره ای که می‌خواهید استفاده کنید متناسب باشد. و مطمئن شوید که اندازه آنها یکسان است. برای ایمنی، همچنین مهم است که موردی را که در حال سوراخ کردن هستید ثابت نگه دارید و از مته های مناسب استفاده کنید.

 

حفاری سوراخ برای قلاویز کاری

1-یک مجموعه قلاویز و مته به اندازه مورد نیاز خود انتخاب کنید. مجموعه‌های قلاویز و مته شامل مته‌ها و قلاویزهایی هستند که با یکدیگر مطابقت دارند، بنابراین می‌توانید با مته سوراخی دریل کنید، سپس از قلاویزی که مربوط به آن است برای اضافه کردن رزوه ها استفاده کنید. در فروشگاه لوازم صنعتی یا ابزار آلات محلی خود به دنبال مجموعه ای باشید که شامل قلاویزها و مته ها باشد.همچنین می توانید ست های قلاویز و مته را به صورت آنلاین سفارش دهید.

2-فلز را با گیره یا گیره C در جای خود محکم کنید تا حرکت نکند. اگر فلزی که سوراخ می‌کنید حرکت کند، می‌تواند باعث لیز خوردن مته شود که به طور بالقوه می‌تواند باعث آسیب شود. فلز را در یک گیره قرار دهید و آن را محکم کنید تا محکم شود. یا یک گیره C روی آن وصل کنید تا در جای خود ثابت بماند.ثابت نگه داشتن فلز همچنین به مته کمک می کند تا راحت تر به آن نفوذ کند.

انواع قلاویز

3-از یک پانچ مرکزی برای ایجاد یک جداول در جایی که قصد دارید سوراخ کنید استفاده کنید. پانچ مرکزی ابزاری است که برای ضربه زدن به یک دریل به یک سطح استفاده می‌شود و به مته اجازه می‌دهد. تا سطح را به طور مؤثرتری در دست بگیرد و نفوذ کند. از یک پانچ مرکزی خودکار با قرار دادن نوک آن روی فلز و فشار دادن به سمت پایین استفاده کنید تا زمانی که یک نقطه یا سوراخ جزی ایجاد کند. برای یک پانچ مرکزی معمولی، نوک آن را در مقابل فلز قرار دهید و از یک چکش برای ضربه زدن به انتهای آن و ایجاد شکاف استفاده کنید.اگر قصد دارید چندین سوراخ را سوراخ کنید، از پانچ مرکزی خود برای ایجاد سوراخ هایی در جایی که می خواهید آنها را سوراخ کنید، استفاده کنید.

شما میتوانید در صورت نیاز انواع قلاویز را بصورت انلاین و حضوری از سایت

 ابزار شریف تهیه نمایید.

 

مته دریل

4-مته را در انتهای سه نظام دریل خود قرار دهید. مته را داخل فک های دریل قرار دهید که انتهای مته شماست. فک ها را در اطراف مته محکم کنید تا محکم در جای خود ثابت شود.

5-روغن حفاری را در اطراف محل سوراخکاری بمالید. روغن حفاری که به عنوان روغن برش یا سیال برش نیز شناخته می شود، روان‌کننده ای است که به جلوگیری از داغ شدن بیش از حد مته کمک می کند و برش فلز را آسان تر می کند. یک قطره از روغن را مستقیماً در محل فشار دهید.واقعاً مهم است که فلز را روغن کاری کنید تا اصطکاک و گرما کاهش یابد. اگر فلز خیلی داغ شود، می تواند سفت شود و استفاده از قلاویز را برای شما دشوار کند.اگر روغن حفاری ندارید، از روغن آب صابون به عنوان روان‌کننده استفاده کنید.
می توانید روغن حفاری را در فروشگاه ابزار شریف و با سفارش آنلاین آن پیدا کنید.

مته مرغک

6-نوک مته را روی نقطه نشانه گذاری شده قرار دهید. و به آرامی شروع به سوراخ کردن کنید. مته خود را بردارید و آن را روی سوراخ نگه دارید تا مته مستقیماً به سمت پایین باشد. انتهای مته را به داخل دریچه فشار دهید، فشار وارد کنید و به آرامی شروع به سوراخ کردن کنید تا شروع به نفوذ به سطح شود.

  • مهم است که حفاری را به آرامی شروع کنید تا مته بتواند فلز را بگیرد و سوراخ کند.
  • مطمئن شوید که مته را مستقیماً به سمت پایین نگه دارید تا سوراخ برای شیر شما صاف باشد.
  • اگر دستگاه حفاری دارید که به عنوان مته پرس نیز شناخته می شود، از آن برای سوراخ کردن سوراخ خود استفاده کنید.

7-مته را به سرعت متوسط برسانید و فشار ثابتی اعمال کنید. همانطور که مته فلز را برید، به آرامی سرعت مته را افزایش دهید.

  • مته را با سرعت آهسته تا متوسط نگه دارید و فشار ملایم اما ثابتی را روی آن اعمال کنید.
  • مته را خیلی محکم فشار ندهید، زیرا ممکن است مته خم شود یا شکسته شود.
  • وقتی به سرعت متوسط رسیدید، سرعت را ثابت نگه دارید.

مته کبالت

درهر 1 اینچ (2.5 سانتی‌متر) مته را بردارید تا پوسته ها از بین بروند. تکه های فلزی و براده ها اصطکاک بیشتری ایجاد می کنند و باعث گرم شدن مته شما می شوند. همچنین می تواند سوراخ را ناهموار کند. همانطور که در حال سوراخ کردن فلز هستید، هر از چند گاهی آن را بردارید تا پوسته ها و براده های فلزی از بین برود. سپس مته را عوض کنید و برش را تا زمانی که فلز را سوراخ کنید ادامه دهید.اگر مته شما در تقلا برای بریدن فلز است یا مته در حال داغ شدن است، روغن حفاری بیشتری در سوراخ بمالید.

قلاویز کاری

1-قلاویزی که با سوراخ مطابقت دارد را در یک دسته گردان قرار دهید. دسته گردان وسیله ای است که به شما امکان می دهد به صورت دستی روی فلز سوراخ شده ضربه بزنید و رزوه هایی برای پیچ ها ایجاد کنید. بعد از انتخاب قلاویز انرا را در انتهای دسته گردان قرار دهید و فک های اطراف قلاویز را محکم کنید تا محکم نگه داشته شود.
می‌توانید دسته‌های گردان جهت قلاویز کاری را در فروشگاه ابزار شریف با سفارش آنلاین تهیه کنید.

 

قلاویز دستی یا قلاویز سه مرحله

2روغن حفاری را داخل سوراخ بمالید تا روغن کاری شود. یک قطره یا 2 قطره از روغن حفاری را مستقیماً در سوراخ فشار دهید تا دسته گردان شما راحت تر بچرخد و رزوه ایجاد کند. روغن اضافی را که از طرف دیگر سوراخ می چکد با یک حوله تمیز پاک کنید.
همچنین می توانید مقداری روغن حفاری را مستقیماً به رزوه های قلاویز خود بمالید.

قلاویز ماشینی

3-انتهای قلاویز را در سوراخ قرار دهید تا صاف باشد. قلاویز را طوری تراز کنید که مستقیماً به سمت پایین باشد و با سوراخی که دریل کرده اید در یک خط قرار بگیرد. انتهای قلاویز را در سوراخ بچسبانید و دوبار بررسی کنید که صاف باشد تا رزوه هایی که ایجاد می کنید در یک تراز درست باشند.
هنگامی که یک سوراخ را قلاویز کاری کردید، قلاویز کردن مجدد آن دشوار خواهد بود، بنابراین مطمئن شوید که درست ردیف شده است!

 

خرید قلاویز

4-دسته گردان قلاویز را بچرخانید تا سوراخ خود را با قلاویز پیچ کنید. دسته گردان قلاویز را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا شروع به ایجاد رزوه در سوراخ کنید. با استفاده از چرخش های صاف، دسته را در همان جهت بچرخانید. از وارد کردن فشار بیش از حد به دسته گردان خودداری کنید و اجازه دهید که رزوه به خودی خود ایجاد شود تا یکنواخت و یکدست شوند.

  • اعمال فشار در حین چرخش می تواند باعث ناهمواری رزوه ها شود، به این معنی که ممکن است پیچ ها یا مهره ها در آنها قرار نگیرند.

5-دسته T را در جهت مخالف بچرخانید تا قلاویز جدا شود. به چرخاندن دسته T ادامه دهید تا از طرف دیگر سوراخ خارج شود. سپس به آرامی آن را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا شروع به حرکت آن به بیرون از سوراخ کنید. به چرخاندن دستگیره ادامه دهید تا زمانی که بتوانید قلاویز را از سوراخ خارج کنید.

سخن آخر

شما میتوانید کلیه ابزار آلات سوراخ کاری و قلاویز کاری مانند. قلاویز ها و انواع مته را از فروشگاه ابزارشریف به‌صورت آنلاین در سریعترین زمان ممکن تهیه کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.