علت سوراخ شدن رادیاتور بخاری

0

علت سوراخ شدن رادیاتور بخاری بعلاوه ی علت خیس شدن زیر پای راننده در این مطلب بررسی می گردد.کد خبر: ۲۸۶۸۵۶تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۴۰۲ – ۱۶:۳۱

به گزارش صدای ایران، زمانی که بخاری ماشین شما کار نمی کند می تواند دلایل زیادی داشته باشد که در ادامه باهم برسی خواهیم کرد. در فصل های سرد سال کار نکردن بخاری یکی از بدترین اتفاقاتی است که ممکن است برای شما رخ بدهد. اما ما به شما کمک خواهیم کرد تا دیگر نگران این موضوع نباشید و برای رفع کردن این مشکل ناخوشایند همراه شما خواهیم بود.
اکثر رادیاتور بخاری ماشین ها داخل اتاق خودرو تعبیه شده است و گاها شاهد این بوده ایم که سوراخ یا خراب شدن رادیاتور بخاری علت اصلی خیس شدن زیر پای راننده ها است. اصولی ترین راه برای رفع این مشکل عوض کردن رادیات بخاری است چون زمانی که با جوش زدن رادیات آن را تعمیر می کنید تنها یک ماه اول است که به حالت اولیه باز می گردد و دوباره سوراخ می شود پس بهتر است رادیات خودروی خود را تعمیر نمایید اما توصیه ی ما به رانندگان این است زمانی که متوجه می شوید ضد یخ نشتی کرده است یا بوی بدی احساس می کنید بهتر است اولین چیزی که به آن فکر می کنید تعویض کردن رادیاتور باشد.
همانطور که می دانید بخشی از سیستم خنک کننده خودرو رادیاتور بخاری است این سیستم مایع خنک کننده را از طریق لوله های کوچکی به گردش در می آورد و گرمایی که به وجود می آید را به داخل کابین خودروی شما انتقال می دهد و در حالی که موتور خودروی شما در هنگام کار کردن گرم می شود ضد یخ یا مایع خنک کننده گرمای به وجود آمده را جذب می کند و در کنار موتور و پس از آن از طریق رادیاتور به گردش در می آورد تا آن را خنک کند.

علت سوراخ شدن رادیاتور بخاری

چند نشانه مهم خراب شدن رادیاتور بخاری:

بوی شیرین

در ماشین خود بوی شیرین حس می کنید این بو از رادیاتور شما نشات می گیرد و نشانه ی نشتی مایع خنک کننده است و یا برخی مواقع ممکن است این بو را در اطراف خودرو حس کنید در چنین مواقعی بهتر است به زیر خودرو نگاه کنید و ببینید چقدر از مایع خنک کننده ی شما نشت کرده است.

مه آلود شدن شیشه ها

یکی از نشانه های رایج خراب شدن رادیاتور بخاری مه آلود شدن بی دلیل شیشه های ماشین است توجه داشته باشید که منظور از مه آلود شدن تنها قسمت کمی از شیشه جلو خودرو نیست بلکه مه آلود شدن کل شیشه های خودرو است این مه به دلیل نشتی کردن مایع گرم به درون خودرو شما است.

انتقال هوای سرد به جای هوای گرم از بخاری

زمانی که رادیاتور بخاری شما نشتی یا یک سوراخ داشته باشد تمام هوای گرم خیلی سریع از بخاری خارج می شود و ممکن است هوای سرد را به داخل هدایت کند و البته ناگفته نماند که این هوای سرد یا ولرم بستگی به سوراخ رادیاتور دارد.

مایع خنک کننده فورا تمام می شود

ممکن است بعضی اوقات حس کنید که خودروی شما مایع خنک کننده را خیلی سریع می بلعد. در همچین مواقعی شما باید به سوراخ شدن رادیاتور شک کنید و برسی کنید که قسمت کفی سرنشین خیس است یا خیر؟ اگر خیس بود مطمئن شوید که رادیاتور بخاری شما سوراخ است و بهتر است هرچه سریع تر برای رفع خرابی اقدام نمایید.

داخل خودرو سرد است اما موتور شما داغ است

همه ی راننده ها خیلی خوب می دانند که داغ شدن بیش از حد موتور خودرو یک خطر کاملا جدی برای خودروی شما است البته بهتر است بدانید که داغ شدن همه ی اجزای اصلی خودرو باعث فرسودگی و خراب شدن زود هنگام می شود پس بهتر است زمانی که حس کردید خودروی شما بیش از حد معمول داغ شده است باید حتما از سالم بودن رادیاتور بخاری مطمئن شوید و سپس به سراغ قسمت های دیگر خودرو که ممکن است باعث گرم شدن موتور خودروی شما شده باشند بروید و رفع خرابی کنید.

با نشتی یا سوراخ رادیاتور بخاری خودرو چه باید کرد؟

پر شدن بیش از حد رادیاتور باعث بالا رفتن فشار آب می شود و سبب نشتی می شود همچنین قطعات دیگر خودرو همانند ترموستات خراب، رادیاتور معیوب نیز می توانند باعث به وجود آمدن گرما و فشار زیاد شوند و باعث به وجود آمدن نشتی می شوند. خنک کننده ها مثل آب یا ضد یخ توسط یک رادیاتور کوچک به قسمتی که فن بخاری گرما را از رادیاتور به داخل ماشین می دمد ارسال می کنندو سپس خنک کننده ی سردی که شما استفاده می کنید به موتور بر می گردد تا دوباره گرم شود و این چرخه مداوم ادامه دارد. اگر این چرخه درست کار نکند و رادیاتور شما خراب یا سوراخ شود تنها کاری که ما همیشه پیشنهاد می دهیم تعویض هرچه سریع تر رادیاتور بخاری است.

زمانی که رادیاتور بخاری سوراخ است چه  چیزهایی را باید برسی کنید؟

حتما رنگ آب و نوع آب جمع شده را برسی کنید: کفی زیر پای خود را بر دارید و رنگ آب جمع شده را چک کنید آب های جمع شده ممکن است رنگی زرد، سبز و یا صورتی داشته باشند. مایع نشتی حالت چسبندگی دارد و پوست شما را تحریک می کند.
کنسول میانی را چک کنید و محلی که دو لوله خنک کننده از دیوار بخاری عبور می کند را نگاه کنید مایع نشت کننده اگر نشتی یا لکه ای داشته باشد می توانید آن را روی لوله مشاهده کنید.

چرا زیر پای راننده خیس می شود؟

جمع شدن آب در زیر پای شما هنگام رانندگی ممکن است علت های زیادی داشته باشد به همین دلیل ما در ادامه سعی کرده ایم تمامی علت هایی که سبب خیس شدن زیر پای راننده می شود همراه ما باشید.

نشتی پنجره های خودرو

گاهی اوقات ممکن است قطره های باران از آب بندی شیشه ی خودرو به داخل ماشین نشتی کنند و سبب خیس شدن زیر پای راننده و سر نشین شوند این درزگیر های لاستیکی در گذشت زمان خراب می شوند و از بین می روند و دلیل خیلی از خیس شدن های کفی خودرو می تواند خراب شدن همین درزگیر ها باشد بهتر است هر چند وقت یکبار بار آن ها را تعویض کنید.

نشتی سانروف خودرو

گاهی اوقات ممکن است به دلیل مسدود شدن سوراخ های تخلیه ی سانروف خودروی شما باشد. اگر توجه کرده باشید سینی سانروف خودروی شما دارای سوراخ های کوچکی است که در گوشه قرار دارد که آب را خارج می کند و به زمین می فرستد گاهی اوقات این سوراخ ها به دلیل جمع شدن خاک یا هر چیز دیگری مسدود شوند و زمانی که آب جایی برای رفتن پیدا نمی کند به داخل خودرو نشت می کند برای بر طرف کردن این مشکل بهتر است با یک متخصص صحبت کنید و مشاوره بخواهید.

نشت کردن آب از طریق درب های خودرو

لبه های درب خودرو مجهز به یک لبه ی پلاستیکی است این لبه ها در اثر باز بسته شدن زیاد درب خودرو ها از بین می روند یا آسیب می بینند و باعث می شود که به خوبی نتوانند از نشت آب به داخل ماشین جلوگیری کنند و آب زیر پای راننده و یا سر نشین ها جمع می شود بهتر است این لاستیک ها را به خوبی برسی کنید و در صورت مشاهده فرسودگی یا از بین رفتن این لاستیک ها بهتر است این لاستیک ها را هرچه سریع تر تعویض کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.